Ümrani̇ye Elmalıkent Mahallesi̇'nde 'Kentsel Dönüşüm' Başlıyor

Impala Grup

07-11-2020

İstanbul Ümraniye'de geçtiğimiz günlerde dev kentsel dönüşüm projesi başlatıldı. Kentsel dönüşüm ile koca bir mahalle yeniden yapılacak. Bölgede vatandaşın sorunlarını çözecek, sorularına yanıt verecek ve içerisinde uzmanların bulunduğu Ümraniye Kentsel Dönüşüm Ofisi açılışı yapıldı.

İstanbul Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, yeni ilan edilen riskli alan ile birlikte ilçede kentsel dönüşüm ofisinin açılmasıyla birlikte vatandaşın tüm sorularına yanıt verileceğini açıkladı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yıldırım, 'Ümraniye'de Kentsel Dönüşüm Başlıyor! Riskli alan nedir? İmar haklarınız nelerdir? Dönüşüm nasıl olacak? Tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz Elmalıkent Kentsel Dönüşüm İletişim Ofisimizi açtık. Bu ofis tüm Ümraniye halkının kentsel dönüşüm ile ilgili sorularına cevap vermek, kentsel dönüşüm ile ilgili doğru bilgiye en kısa sürede ulaşmalarını temin etmek amacıyla yapılmıştır.' dedi. 

BAŞKAN YILDIRIM: 'ÖRNEK DÖNÜŞÜM PROJESİ OLACAK'

Başkan Yıldırım açıklamasında, 'Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ümraniye Belediyesi’nin tüm plan alanına örnek olacak bir proje geliştirerek alanın tamamındaki mülk sahiplerinin yapacağı kentsel dönüşüm projeleri için destek ve öncü olmayı hedeflemektedir.

Bu riskli alan ilanı haricinde bölgede planlanan başka bir riskli yâda rezerv alanı çalışması bulunmamaktadır. Ancak kentsel dönüşüm çalışmalarında riskli ve rezerv alan ilanlarının faydalı olacağını düşünen mülk sahiplerinin talepleri değerlendirmeye alınabilecektir.

Riskli alanlarda yapılacak çalışmalar ve uzlaşma faaliyetleri mülk sahiplerinin çoğunluğu ile alınan kararlar doğrultusunda devam edecek olup, tamamı tapulu alan arsalarda mülk sahiplerinin bir hak kaybı olamayacak, mevcut tapulu arsalarından imar planlarına göre alacakları inşaat haklarına göre hesaplamalar yapılacaktır.

Yapılacak çalışmaların gecekondu uygulamaları ile herhangi bir ilgisi olmayıp, Türkiye’nin tamamında tapusu olan mülk sahiplerinin yaptığı kentsel dönüşüm çalışmaları ile aynı yöntemler ile uzlaşma faaliyetleri devam edecektir.'
 ifadelerini kullandı.

RİSKLİ ALAN İLANI YAYINLANDI

Ümraniye ilçesine bağlı Elmalıkent mahallesi sıonırları içerisinde olan riskli alan ilanı geçtiğimiz hafta ilan edilmişti. Bölgede Ümraniye Belediyesi çalışmalarını vakit kaybetmeden başladı. Kentsel dönüşüm kapsamında vatandaşla uzlaşılarak en geniş dönüşüm çalışması için düğmeye basılmış oldu. Ümraniye ilçesi Elmalıkent mahallesi riskli alan ilanı görmek için bakınız.